Zo zápisníka poslankyne – Poďakovanie za Poďakovanie
autor: Martina Valachová (poslankyňa, predsedkyňa OZ Moje mesto)stockvault-notebook-and-pen136687

 

Okrúhly stôl v obdĺžnikovej miestnosti seneckého kina bol dnes tak trochu iný. Okrem toho, že som sa samozrejme dozvedela, že som za celý čas poslancovania nedala na zastup…iteľstve žiaden zmysluplný návrh. Samozrejme ako inak. Žiaden. Tak ich idem spočítať – pán primátor s niektorými poslancami si to radi prečítajú istotne.

Hneď na začiatku poslancovania som dala návrh na zrušenie vláčika a nahradenie autobusom. Dva roky ma vysmievali a posielali do čerta. Že vláčik má tradíciu. Darmo som rozprávala, že spomaľuje dopravu, že nie je bezpečný. Nič. Po dvoch rokoch, keď som si dala na pol roka prestávku to zrazu prišlo. Vedenie mesta dalo návrh do MsZ. A čuduj sa svete, zrazu to išlo. Tu som si zapamätala, že to nie je o tom, čo predkladám, ale kto to predkladá. Nevadí. Máme autobus. HURÁ.

Potom som dala návrh na online prenosy MsZ. Nechceli to. Ani za svet. Našťastie prišla jedna občianka ktorá povedala, že by to bolo dobré…a podarilo sa. Vďaka tomu môžete všetci sledovať čo sa na zastupiteľstve deje. (aj s kritikou kameramana, že stále nakrúca tú kameru na mňa—Ježiš Mária, neviem prečo to robí, ale ja ho fakt za to neplatím).

Ďalší návrh sa týkal Flexi škôlok, resp. riešenia školkárskej problematiky. Predkladali sme spolu s Jurajom Chropenom. Neprešlo. Tak sme po pol roku urobili veľkú školkársku petíciu. Aleluja. Školka bude…akurát, že na jazerách ( mám voči tomu výhrady, je to od ruky – ale lepšie toto ako chýbajúce miesta a nešťastné rodiny).

Aktuálne pripravujem návrh na zmenu tlačiarne novín Senčan. Ich tlač nás totiž stojí ročne približne o 13 000 EUR viac ako tlač novín občanov mesta Pezinok. Neuveriteľné. Podľa mňa máme najdrahšie noviny na planéte. Vôbec tlačoviny máme abnormálne drahé. Stále mi nie je jasné, že PREČO???

Dávala som návrh dva krát, aby sa zastupiteľstvá konali v sobotu. Nech môže občan prísť. Neprešlo. Vraj si tým vytĺkam politický kapitál. Do šľaka. Ja som myslela že si vytĺka pán Kvál and company so svojimi gulášmi, zabíjačkami a inými kortešačkami…ale veď nevadí:) – toto uvažujem že azda zavediem aj ja, lebo veď heslo chlieb a hry mu hrá dobre dlho do karát…no ide mu…

Návrhy mojej poslaneckej kolegyne tu ani nejdem spočítavať. Bolo ich veľa. Tiež boli zmysluplné. Tak tu ležím s notebookom na kolenách a uvažujem, že koľko a akých návrhov predložili iní moji kolegovia poslanci. Oni samotní – nie pracovníci mesta, či stavebná komisia s plejádou návrhov na odpredaje. Myslím zmysluplné návrhy. Prepáčte…na žiaden si neviem spomenúť… Ja ich za to ale verejne nekritizujem. Len tak tíško nad tým uvažujem.

Ale späť k dnešnému okrúhlemu stolu v obdĺžnikovej miestnosti seneckého kina. Na pretras sa dostal aj pozemok za poliklinikou. To je tá aktuálne „opáskovaná zelená plocha“. Tá o ktorej si ja myslím, že je to strategický pozemok v centre mesta a malo sa oň mesto usilovať zo všetkých síl, aby sme ho kúpili. Nekúpili sme. Kúpil súkromník s vedomím, že je to zelená plocha, ale rovno so zámerom zmeniť účel parcely na stavebnú. Aké jednoduché, však?

Primátor aj poslanci proklamujú, že za to hlasovať nebudú. Načo sú nám tieto ich stanoviská? No podľa mňa na dve veci ( domyslite si prosím ktoré to tie dve veci sú…). Namiesto toho, aby sa bolo bývalo zvolalo hoc i mimoriadne zastupiteľstvo, pán primátor VOLAL CHLAPCOM, nech to nekupujú. Rozumiete tomu? On nevolal nám poslancom…že poďme o tom rozprávať čo urobíme, či nájdeme peniaze v rozpočte. On volal „chlapcom“ o ktorých na zastupiteľstve pôvodne tvrdil, že ani nevedel kto to vlastne kupuje…ale evidentne mal v telefóne toto NEZNÁME ČÍSLO uložené pod menom CHLAPCI…no zamotáva sa nám pán primátor vo svojich vyhláseniach tu i tam…ešte že máme tie archívne zábery aj s obrazom:) ( online prenosy -jeden z mojich návrhov, ktorý som ale asi vlastne nedala, lebo podľa tvrdenia pána primátora a niektorých poslancov, ja som nedala žiaden…)

Téma pozemku za poliklinikou by sa dnes bola šikovne zarozprávala, keby nebolo jednej veci. Stalo sa totiž niečo doteraz nevídané a neslýchané. Do miestnosti sa dostavil a neskôr aj k mikrofónu postavil poslanec BSK Richard Červienka. Dovolil si poďakovať mi za to, že som ten otvorený list v mene OZ MOJE MESTO zaslala všetkým poslancom BSK. Urobila som to preto, aby v budúcnosti poslanci viac uvažovali nad tým Komu, Čo a Za koľko predávajú. Aby zisťovali, či náhodou neexistuje verejný záujem. Možno v budúcnosti pán Červienka predbehne podobných primátorov, ktorí volajú CHLAPCOM namiesto svojim poslancom…a bude informovať miestne zastupiteľstvo o tom, že sa chystá BSK dačo odpredať v ich teritóriu.

Tak som si teda vypočula poďakovanie od tohto pána poslanca BSK. Chcem ale povedať nasledovné. Ďakujem ja Vám pán Červienka. Za to, že ste v čase svojho voľna, počas futbalovej stredy ako správny chlap nesadol s pivom v ruke k telke, ale že ste zavítali k nám do Senca. Pevne verím, že v budúcnosti aj vďaka tejto skúsenosti pri odpredajoch BSK budete bdieť nad verejným záujmom občanov v tom ktorom meste či obci.

Na záver ešte musím dodať, že prvý krát v živote som si nepripadala sama a opustená v tej miestnosti seneckého kina. Ďakujem preto i občanom, ktorí vyjadrili svoju podporu myšlienkovým pochodom a krokom ktoré ja, moja kolegyňa Jana Turanská, ale i členovia nášho OZ MOJE MESTO robia. Pevne verím, že to má zmysel.

Martina Valachová


>